Bartın Otogaz, Bartın Oto Ekspertiz, Pedalbox
Bartın Dynobil

Bartın Dynobil

MOTOR PERFORMANS KONTROL
 
Aracınızla güvenli sürüş sağlayabilmeniz için ekseri aralıklarla yapılması gereken motor performans testi bir dizi işlemden oluşmaktadır oluşmaktadır. Bu ölçümlerin hassasiyetle yapılması; güvenliğinizi sağlayacağı gibi, motorunuzda meydana gelecek arızaların önceden fark edilmesiyle de aracınızın ömrünü uzatacaktır.
Temelde motor performans testi dinamometreyle yapılmaktadır. Bu cihaz manuel, otomatik, önden çekişli , arkadan çekişli ve şanzımana sahip araçlarda motorun gücünün ve torkunun hata payı en aza indirgenmiş şekilde ölçülmesini sağlar. Motor gücünün ölçülmesi haricinde motorun diğer kısımlarıyla ilgili bir takım incelemeler de yapılmaktadır. Bunlar ;
Motor performans testi
Motor vuruntu kontrolü
Motor üfleme kontrolü
Egzos dumanı kontrolü
Motor yağ durumu kontrolü
Motor soğutma suyu kontrolü
Güvenli sürüş için motor kontrolleri ve bakımlarının zamanında yapılması çok önemlidir.
 
YANAL KAYMA TESTİ
 
Güvenli sürüşün önemli unsurlarından biri olan ön ve arka dingillerdeki toe açılarını (rot ayarlarını) sadece bir kaç saniye içinde kontrol eden bir makinadır. Test yapmak için ilgili dingile ait bir tekerleği yürüme hızı ile ilgili platformun üzerinden geçirmek yeterli olacaktır. Test sonunda ön ve arka dingile ait yanal kayma miktarları m/km cinsinden ekranda belirecektir.
 
DİNAMOMETRE TESTİ
 
İki çeker otomobil ile hafif ticari grup araçların güç ve tork ölçümlerinde kullanılır. Aynı ölçümler 4WD modeli ile dört çeker araçlar içinde yapılmaktadır. Aks ağırlık kapasitesi 2,5 ton dur.
Güç ve tork doğrudan araç performansı olarak ifade edildiği için günümüzde ikinci el ekspertiz, modifiye ve computest işlemlerinde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Cihaza yapılan ilave özellikler sayesinde tüm bu testler değişik yük altında da yapılabilmektedir.
 
SÜSPANSİYON TESTİ
 
Aracın her bir tekerleğinin yol tutuşunu EUSAMA (European Shock Absorber Manufacturer Assocation -Avrupa Amortisör Üreticileri Birliği) nin belirlediği kriterlere göre 12'şer saniye içinde test eden bir makinadır Test yapmak için tekerleği ilgili platform üzerine çıkartıp bir tuşa basmak yeterli olacaktır 12 saniye sonra aracın çeşitli yol şartlarında yola ne kadar tutunabildiğini gösteren grafik ekranda belirecektir. Bilindiği üzere süspansiyon sistemini asıl amacı yolcu konforu değil, aracın güvenli sürüşünü sağlayan yola tutunmayı sağlamaktır. 
 
FREN TESTİ
 
En eski ve klasik fren test yöntemi olan bu sistem ülkemizdeki araç muayene istasyonlarında da kullanılmaktadır Aracın test edilmek istenen dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine çıkarılarak fren yapılır, boşta sürtünme yalpa kontrolü ve her bir dingile ait sol-sağ dengesizliği ölçülür. Test sonucunda sadece geçer kalır bilgisi değil, varsa aracın fren sistemindeki muhtemel arızasını da gösterir. Test sonucunda üç aşağı beş yukarı değil kesin ve net sonuçlar verir
 
KAPORTA BOYA ANALİZ
 
Boya ölçüm cihazı ile yapılır. Araçlar boya karpota testinde konusunda uzman kişiler tarafından mm'nin binde biri ölçüm hassasiyetindeki cihazlarla incelenir.
 
Bu incelemeler sonucunda aracın üzerinde fabrikasyon boyası haricinde herhangi bir boya yapılıp yapılmadığı değişen bir parçası olup olmadığı belirlenir ve yapılan işlemlerin nedenlerini raporlar halinde alıcılara verilir.
 
ELEKTRONİK BEYİN KONTROL
 
Diagnostic test cihazları ile yapılır. Araçların OBD girişlerinden bağlanılarak araç Gövde elektroniği ve araç beyinine bağlanılarak araçta kalıcı ve maliyeti yüksek elektronik arızaların tespit edilmesi içindir.
 
Araçların markalarına göre, OBD ekipmanları ve kablo aparatları değişmektedir.

 Haber Bülteni Üyeliği

HAKKIMIZDA

Şirketimiz için müşteri memnuniyetinin en önemli referansımız olduğunun bilincindeyiz, bu yüzden politikamız her zaman kaliteli hizmeti uygun ödeme koşulları ile sunmak ve müşterilerimizi doğru bilgilendirmektir. Devamı ›

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Yeni Sanayi Sitesi 122. Cd. No:19 BARTIN

0378 227 05 35

0542 602 05 56